Jan
04
2011

Frugal Shopping and Fruitful Meals (Part 2)

This is the second post (see also Frugal Shopping and Fruitful Meals Part 1) emphasizing how shopping for a family doesn’t need to be exhaustive on the budget. Families can live fruitfully without spending themselves silly! Here’s another menu to add to your frugal habits…

Wendy, Cooking, Guns

Gotta love this picture: Filming for CBS, explaining how we budget for meals, high-powered rifles in the background.

Sunday

  • Brunch: egg omelettes, sausage, English muffins.
  • Supper: lemon chicken with baked potatoes, cut vegetables.

Monday

  • Breakfast: bagels, canned fruit salad.
  • Lunch: leftovers.
  • Supper: Tacos.

Tuesday

  • Breakfast: bagels, eggs, bananas.
  • Lunch: Cynthia’s macaroni and cheese.
  • Supper: Turkey, baked yams and russet potatoes, green beans.

Wednesday

  • Breakfast: English muffins.
  • Lunch: turkey sandwiches.
  • Supper: chili and Lydia’s cornbread.

Thursday

  • Breakfast: oatmeal.
  • Lunch: leftover chili.
  • Supper: chinese: sweet and sour pork, egg rolls, won-tons, egg drop soup.

Friday

  • Breakfast: bagels with cream cheese, bananas.
  • Lunch: leftover Chinese, stirred up with rice.
  • Supper: burgers.

Saturday

  • Breakfast: homemade granola.
  • Lunch: leftover macaroni and cheese.
  • Supper: fish burgers.

If you shop right, these meals don’t need to drown your pocketbook. I’ve jotted down a few more helpful shopping hints for you and your family:

  1. We buy bread at a local outlet for a much reduced price. I pick up 40 or more loaves at a time and freeze them in the deep freezer. I buy the really good stuff 12 grain, 100% whole wheat and so on. In this way I am able to get the cost down to $1.00 a loaf.
  2. I buy meat when it is a $1.66 or less a pound. Anytime I find meat for that price I buy at least 20 pounds.
  3. Spices at a bargain center.
  4. Peanut butter is bought at Sam’s in the 6lb size.
  5. We buy dried beans at Wal-mart and Cynthia cooks up a large kettleful, once a month and freezes them in a convenient size freezer bags.

In case you missed Part 1: Frugal Shopping and Fruitful Meals (Part 1). This link includes a video interview from our TLC show.

About Wendy Jeub

Yes, Wendy Jeub has brought 16 children into the world, and loves each and every one of them. So much so, she'd welcome more!

  • Laurie

    Wendy I love peanut butter but we can’t have it in the house due to having two children deathly allergic. I wish I could have it because there are so many things you can do with it and its filling. We are using different cream cheese flavors and dips instead. Healthy still but oh that peanut butter would be a bigger savings for me.

  • http://www,joyhomeliving2@blogspot.com Vicki

    @Laurie Have you considered other nut butters? I have one with peanut allergy and we use Sunbutter made from Sunflower Seeds and it can be close in cost to peanut butter. We buy large containers of it.

    @Jeubs. yet another informative post!…

    • Lori

      Vicky we love Sunbutter here too, but where do you get large sizes of it? I currently have a local health food store order me cases of the natural and they give me a discount, but I’d love a bigger size.

  • http://creatingtreasures.blogspot.com tereza

    Laurie, have you considered doing BEAN pastes? You can cook up dried beans (any kind you like: black, white, pinto beans) and then you use a multi-processor or a blender to turn them into mush. You can add salt, pepper, olive oil, spices you like, garlic, onions to the mush. it will have the consistency of peanut butter and you can spread on bread and eat it.

    It’s really good for you and you can vary the seasoning according to what your children like. You can use it to dip raw vegetables or as a spread on sandwiches.

    have you ever heard of Hummus?? that is this mush made of chickpeas or garbanzo beans that you add tahine (which is ground up white sesame seeds), but you can make hummus of beans instead. Or chickpeas without the sesame seeds if your children are allergic to nuts in general.

    I like to add lemon juice and olive oil to mine, as well as garlic and onions. I might sauteed the garlic and onion then add the already cooked beans to it. When it’s done I will grind everything up and add fresh lemon juice and olive oil. It’s yummy, more filling than cream cheese, cheaper and better for you. Oh, don’t forget to add fresh chopped up herbs like cilantro, parsley and basil, if you have on hand, for different flavors.

    You can do a black bean paste and add chopped tomatoes, onions, cilantro, lime juice, olive oil and serve on top of tortillas or chips, or in pita bread.

    I am from Brazil, we eat beans everyday. it’s a great staple, cheap and very filling and good for you. There is lots of stuff you can do with them. The Japanese use them sweet and as dessert … not my favorite but it can be done. Experiment and see what you come up with. :)

  • Sargents

    Hi Wendy,
    I love reading these things from your home. It sounds so much like our home!

  • http://wolfridgeranch.webs.com/ Missy Kesterke

    Great tips and menu ideas! In the past year we found out that 6 of our 8 children have food allergies…no wheat, dairy, limited egg. That has thrown a curve in all my easy, frugal meals. I would love to hear some frugal gluten free meal ideas. Here are a few frugal breakfasts I have been able to come up with.

    Corn grits (made like Cream of Wheat but with water or rice milk)
    We buy corn grits for $17.70 for a 50lb bag.

    Cream of Rice (grind our own brown rice or buy from bulk supply)

    Oatmeal (baked with apple sauce, homemade granola, stove top)We buy oatmeal at a local bulk store for $15.20/50lb bag.

    Apple crisp (made with apples purchased, sliced, frozen in the fall for .40/lb)

    We often add homemade sausage and fruit to any of the above meals.

    Gluten free corn muffins (Bob’s Red Mill has some wonderful gluten free prepackaged mixes, while not frugal, are a nice treat and can be purchased in 5lb bulk bags from Azure Standard)

    Wendy, thanks for the great resource. I have really enjoyed the cook books and your blogs.

    • http://creatingtreasures.blogspot.com tereza

      try steel cut oats too… they are crunchier than the rolled oats and so good… it has a nice texture and you can add raisins, bananas or apples for the smooth texture.

    • Nuala

      Missy, I was diagnosed with celiac 20 years ago, so I’m pretty familiar with the diet. I don’t know what the level of sensitivity is in your family, but the majority of oat products aren’t gluten-free. They get heavily cross-contaminated by being processed on the same machinery used for gluten products.

      • Wendy Jeub

        I agree about the bean paste we do that too. If you can find a different kind of nut butter it goes a long way or better yet learn to make it yourself.

    • Karsten Peavy

      Missy, I’d love to know where you get a 50 pound bag of grits? We eat them almost every day and I’ve been able to buy them in bulk at Sams, but not that big, that cheap! Just like another poster said..be careful of oats. They don’t bother my 5 year old (who has Celiac’s), but I know others who can’t have them. We started buying sprouted spelt flour last year after reading about how many gluten intolerant and even allergic people can eat it without any problems. The organic sprouted spelt became too expensive for us, so we have changed to soaking the spelt instead of sprouting it and I get our flour from a mill in AK for about 1.99/lb. The sprouting and soaking process breaks down the phytic acids which helps make the spelt flour digestable for people with gluten sensitivites. We make everything out of the spelt and it tastes wonderful, in fact, my children prefer it! Much better than wheat and cheaper than Bob’s. As for frugal, have you looked into flax seed for an egg replacement? You can get it in bulk and it’s super healthy. As for cheap meals we eat whole foods…cook a whole chicken one night with veggies in the slow cooker, turn it into chicken and rice the next. Turkey is a staple at our house…my husband works for a specialty market and he picks up anitbiotic free/hormone free turkey wings and legs for .49/lb. Another staple is beans…beans and rice(red beans w/ rice or leftover ham bone with beans and rice), black eyed pea salad, etc. We like to have a potato night with butter, chives from the garden, sour cream/ranch dressing and maybe cheese (if I can get it cheap enough). You can look on the taste of home website and also on King Arthur flour’s website and they have a great rice based g/f all purpose flour recipe. A great set of books that I am re-reading for the 4th time (I always learn something new and remotivate myself to save more $$) is the Tightwad Gazette trilogy. I bought all of mine at Goodwill and they are wonderful with recipes and thoughts on saving on meals and just great tightwad tips.

  • Gabriela

    I love the fact that your kids make some of the meals as well. My mom often has me or one of the other older kids fix supper so she can keep doing other things.

  • http://www.sunbutter.com Elizabeth, blogger for SunButter

    Hi Laurie, Vicki, Lori (and Wendy too, of course) ~
    I found your blog while looking for SunButter recipes. As a SunButter blogger, I appreciate the mention as a peanut butter sub. For larger sizes, we do have an online store when you can get what I buy for our thrifty, 3-kid (and a gaggle of their friends) home: 5 lb. tubs of SunButter. Here’s the store: http://bit.ly/99e41U
    Looking forward to following your great posts!

  • Tracy Ferrante

    I love your suggestions. Our menu plans are similar to yours with the only difference I am only cooking for 14 total people.

    I have a question on storage- what kind of containers do you use to store things such as a big bag of oats or pasta?

    I also have a question on the meat sales- What kinds of meat do you find for 1.66 a pound? The only kind I can find is chicken thighs,legs and breasts with the bone in and I am wondering if that is as economical as boneless breasts on sale for 1.99 a pound?

  • Josh Craddock

    This picture literally made me laugh out loud! I love the high powered rifles in the background. Thanks for sharing your inexpensive meal plan, Mrs. Jeub!

  • christina

    I’m curious – how much meat do you use say per meal – like a meatloaf or burgers and a casserole? How much do you serve with your breakfast menus? Do you make your Chinese food? DO you do your own butchering?

  • sandra

    Hi..I’m wondering how you get the best deal on pasta,specifically spaghetti and macaroni noodles.do you buy it by the case at warehouses,or do grocery stores usually have enough of a savings on them to make it worth the purchase there? thanks. :)

  • Bwoody70

    Thanks for sharing your tips from your wealth of experience!

  • Anon

    Do your children ever eat fresh vegetables?

  • Kakak

    i like to eat pussy