Jan
24
2011

Frugal Shopping and Fruitful Meals (Part 3)

Pickles by the gallon jar

Turning an idea into profit and savings is an idea worth pursuing. We covered many tips in Part 1 and Part 2 of this series. Let’s continue the trend…

  1. Oatmeal is ordered once a year from a local co-op, I usually pick up 150 pounds at a time. I like to get 100 lbs whole rolled oats, 50 lbs quick oats. We make our own Granola.
  2. We pick up bagels either at the bread outlet or from Walmart (they have been on sale for $1.00 a bag for months now).
  3. Eggs are picked up at the best place for market price, Sam’s or Walmart. They change all the time so when I can get them for $.07 an egg I buy 15 to 20 dozen. (Yes, I have 2 refrigerators.)
  4. Tortillas are bought at Sam’s, bananas, cheese (5 # block), hamburger at Sam’s can be bought 80 pounds at a time (we sometimes spit this with 2 other families). It comes to approximately $1.55 a pound.
  5. Hard shell tacos are bought at Sam’s by the case. Pasta (5 pound bags), tomato sauce (6.5 pound cans), green beans (6 pounds 6 oz), cream cheese (3 pound chubs), pancake mix, round corn chips (6 pound box), gallon jar of pickles, raisins, sour cream, tuna (5 and 6 pound cans, not the little tiny ones).
  6. Just last week I picked up oranges on sale for $.05 an orange, so I bought 50 for $2.50.
  7. Chocolate chips were on sale for $.97 a bag, white chocolate on sale after Christmas.
  8. Sausage either is homemade from elk or deer, or bought at Walmart 2 lbs for 3 dollars.
  9. Walmart has been having Lettuce for $.99 a head, broccoli for $1.00, Cauliflower $1.00, green peppers $.45, cucumbers $.40 so we have been buying up to serve either in salad or as cut up veggies.
  10. I picked up ‘take and bake’ pizza for $8.99 and I had bought reduced plain crusts for $1.50. I whipped up my left over spaghetti sauce with a few other spices for the pizza sauce.

How are the deals around your home? List them below, because I may just add your ideas to my list!

About Wendy Jeub

Yes, Wendy Jeub has brought 16 children into the world, and loves each and every one of them. So much so, she'd welcome more!

  • Kimberly

    You have some very good shopping strategies for your large family I have a family of 6 and I will be checking into some of your tips you have posted. I find the best deals with coupons used on sale items.

    • Chris & Wendy

      We’ve got some pointed things to say about coupons in our new book. Keep in mind that coupons are meant to control the buyer, not save the buyer money. We only use coupons for things we normally buy, or else we end up buying only what the coupon manufacturers want us to buy.

      • http://ourbusyhomeschool.blogspot.com Tristan

        Amen! I have a dear friend who coupons and she gets caught up in what she can save, but ends up buying things they would not purchase normally. It’s not saving if you end up buying things you don’t need, or foods that are more expensive than good old home cooking from scratch!

  • Katherine Wooten

    We have an Aldi’s, so I buy our can goods by the case. Cream soups, refried beans, chili beans, fruit coctail, peaches, pears, green beans, corn, peas, diced tomatoes, chili beans, can chicken, egg noodles, whole wheat pasta, and snack foods like crackers, chips, cookies. They have many light and fit items too! Sometimes I buy their produce, but I prefer the quality of meat and produce at Walmart/Sam’s Club. I did find msg in some of their stuff like taco seasoning, gravy mixes, etc., so I try to avoid those items now.

    • Chris & Wendy

      A lot of people have suggested Aldis to us, but we don’t have one in our area. Walmart is the major grocery store in our town, and Sam’s is 20 miles away in Colorado Springs. We’ve found this to be true: every outlet store has their deals or blowout regulars. When we figure out what these are, we stick to them and save a ton in the long run.

  • Amanda Brown

    Hi guys, We don’t have a Sam’s really here (still not 100% sure of what it is) we prob have some similar shops but they are a few hr’s away. I am mega struggling at the moment with our budget esp food budget to try and stay under $300/wk. Thats 2 adults and 4 kids 16-10yrs. Roughly prices at the moment… eggs $2.58 dozen, mince is about $5-10 per 500g. Banana’s were $2.99/kg. Tomatoes $4.99/kg.

    So I have a question for you all, would you travel to a bulk store (canned goods etc and so forth) 2-7 hours away to buy some of the products you’ve listed. If you answered yes, how would you do this? Save and go a few times a year?

    Cheers and thanks for the ideas & tips.

    • Chris & Wendy

      Wow, Amanda. It sounds like you live in Australia. Your prices sounds much higher than American grocery prices. Figure in gas and travel when trying to figure out return on investment.

  • Raquelle

    I only shop for two people and I live in an area where the cost of living is high. I very much admire your frugality and I think I spend almost as much as you do in one month on only two people! Reading your posts, I’ve been much more aware of the price of meat per pound and I look for sales and depend on coupons less. It’s helped a lot. Thank you! These posts are my favorites.

    • T. Gates

      I am of the opinion that it DOES cost just as much to buy groceries for two people as it does 16. Just another argument for those who think children are expensive! :)

  • Julie Golden

    I have found a great way to get coupons and in some cases free items. I simply contact the companies that make the items I use most often and let them know how much I like their products.I will also contact them about new items and give my opinion of them. All it takes is a few minutes to send a quick email. I always end up with coupons that are better in value that you can get in newspapers. I also contact companies when I have an issue with a product and always get coupons for free items.I have gotten everything from free cookies to free diapers.

    • Chris & Wendy

      You contact the manufacturers? Now that’s an idea!

  • Sargents

    Thanks for this post, these are my favorites! I love your ideas and methods. We have a large family as well, and I think I have as much fun as Wendy looking for bargains. Bread store, definitely. I also buy larger quantities of meats when they are on sale and either freeze them the way they are, or throw them in a baggie with asian, herbal, or fajita marinade for later. One thing we do for lunches is cook up a ton of ground beef, roast, or turkey (from the Thanksgiving sales)shred, and mix in some homemade BBQ sauce, or sloppy Joe sauce, or something like that, then put in freezer baggies and freeze. Then we have instant ‘lunchmeat’ for sandwiches, and at a fraction of the cost, and healthier too. Whenever produce is a screaming deal, I google if there is a way to prepare it for the freezer, or put it in soup for the freezer. We buy the red-taped bananas(aka getting older, but still fine)and use them for smoothies, banana bread, and banana cake. I love after-Holiday sales. I found a pumpkin dessert mix (huge box) at Costco for $1.97 a box (makes 3 pans). Cooking dry beans in a crock pot overnight, then freezing in smaller amounts is way cheaper than buying canned beans (unless you’re in a hurry). And we serve anything we can over rice or potatoes!
    I’m interested to know where you get your oats, and what the cost is per pound, if you don’t mind. Also, do you have to talk to someone at Sam’s to buy things by the case?

    • Wendy Jeub

      To get a case of meat at Sam’s just go to the meat department and you will see case prices listed on the wall in the back. I just ask anyone working for a case of what I want. Very easy!

  • Amy P in Hayden, CO

    We fill our freezer with turkeys that are on sale around Thanksgiving time. One 18 lb turkey produces 3 meals for our family of 13. We cut up and freeze the turkey and make it stretch as far as possible by making it into soups, casseroles, as a pizza topping, adding it to gravy and serving over rice, making an alfredo sauce and serving it over noodles.

    We don’t have a bread store in our area, but our local grocery stores (City Market, Safeway and Walmart) all have a bakery discount rack. We find bread, buns, donuts, pita pockets, etc. for a fraction of the price.

    For health and financial reasons, we make our own sauce that we use in place of creamed soups. It takes just minutes to whip up and we save money doing it.

    We live 2 hours from the nearest Costco. There are 3 families that budget and shop there every 3-4 months. We split the gas and make a day of it. I keep close track of the items that we can buy there cheaper because buying in bulk does not always guarantee a savings. For example, our local store has fresh pineapple on sale once a year for $1 each. We buy 50, cut them up and freeze them. Even buying frozen pineapple from Costco is more expensive than that.

    Stews and soups are a great way to feed your family for less money. It makes the meat go further and we find them to be very filling. (Keep in mind I have 7 boys, 2 of which are 18 and 16 and their stomachs are bottomless pits.)

    We also buy raw milk and though we pay $4 per gallon, we are getting 2 cups of cream with it. If you figure the cream to be $1 per cup, we are paying $2 for the gallon of milk and $2 for the cream. We make our own ice cream and butter with the cream and we also use the cream in recipes like soup, alfredo sauce and plain old whipping cream. Cream is a luxury some people can’t afford and this is one way to get it and your milk at a reduced cost.

    • Chris & Wendy

      We do many of the same things. Milk is a big one. We, too, buy milk from a family who has two cows. Really, 1 gallon can stretch to 2 easily, and the creamer we skim off the top saves a bundle.

  • http://www.apurposefullife.blogspot.com Heather

    I am surprised that you buy pancake mix when making your own is so easy and cheap! It also sounds like you already buy all the ingredients for homemade pizza, so why not go that route instead of $8.99 for a pizza? Our 14 yr old boy has been really getting into making his own pizza,(including the making his own crust) and does a really good job! He even made several for us when we had company come over recently.

    • Chris & Wendy

      Funny you mention this, Heather. We stirred up a batch of pancake mix the other day (we rarely do…the bag of mix we buy is convenient, but we were out). We pondered the same thing. The mix tasted better, was more filling, and cost perhaps 1/4 the price. We’ll be adding this to our list!

      • Wendy Jeub

        Heather we do! We make homemade anything that is cheaper. We have many of these very recipes in our two cookbooks. “Love in the Kitchen vol 1 and 2”.
        You will always save if you can stir it up yourself.

  • Abby

    I can only chip in the obvious really which I’m sure you guys go by too anyway-don’t buy brand food products. Walmarts own is normally just as good. We don’t do organic either. We look for cheap deals on meat but we don’t go too cheap-I mean we want good quality meat on sale, not just cheap poor quality meat which turns out to be mostly fat :)

    we make a lot of our cookies, cakes, pizza bases (not always on that one).

    To make double sure I don’t go away from my list I often get cash from the ATM and leave my cards at home. Good for anyone like me who can end up looking at the impulse buys and going to far….must always remember it’s not cheap if it’s something you would never normally buy!

    • Chris & Wendy

      Good points on organics and coupons. Keep your whits about you when shopping, is what we believe. Marketing gets into our pocketbooks in these two areas especially.

  • Linda Bechtold

    Our church goes to Panera on Saturday and picks up the leftover bread and pastries. They have 3-4 large boxes for the families to split on Sunday. I usually grab a dozen bagels and 4 loaves of bread. For my family of 9 this seems to be just the right amount.

    We make homemade pizzas once a week. I make my dough in the bread machine early in the day and pull it out right before supper. One recipe makes 2 large pizzas. We have found that homemade pizzas are more filling and we always have a big salad with them.

    • Chris & Wendy

      We’re working on another post called “Gleaning,” which is a whole new world for some people. I just got a call from a pastor in Colorado Springs to pick up 20+ loaves of bread. We’re all over it!

  • http://homespunheritage.blogspot.com Jolene

    We too use Sams Club for a lot of our shopping but must plan it out in advance because we are an hour from any large city. We only have 4 children(our 5th is coming from China!) We split shopping between Save-a-Lot and Sams. We also cook around food allergies so some things are a bit more expensive.

    If we cannot buy half a cow from local farmer we will buy ground turkey for $1.50 a pound at Save-a-Lot, this is up from $.49 a pound just a few years ago. When it goes on sale for $1 a lb I really stock up. I use it to stretch our ground beef. (Substitute 1 or 2 lbs of turkey).

    Also, I make up a HUGE batch of my special sauce and make stuffed peppers one day (with rice), tacos the next, etc…I can usually get 3 days worth of dinners out of one gigantic batch of sauce/rice/meat etc.

    Cereal is expensive and nutritionally lacking so we buy 2-3boxes once a month and that is their special treat…we do other things for breakfast.

    I think that’s it for now….

    • Wendy Jeub

      Yes on the turkey! I have been picking up 1# chubs of ground turkey that is seasoned with either taco or Italian and it was $.98 for a while but has gone up to $1.18 which I think is still a good deal. It makes great pizza topping, tacos, spaghetti, and many more.

  • http://stephsoundoff.blogspot.com Steph T

    Our Sams recently had Malt-o-meal bagged cereals for around 4 cents per oz. I stocked up on Shredded mini wheats. We usually buy both “healthy” and “sugary” cereals, then mix them together. I also buy most of my seasonings at Sam’s club–such as ground cinnamon, minced onion, chili powder, etc. I also like their taco seasoning, though I could make my own. I like to make my own pizza, but an easier version is to buy english muffins and split them for individual pizzas. We do that once a month for lunch. Our Aldi had spiral-cut bone-in ham on sale before Christmas for $1.44/lb. We bought 4. :) I’m going to have to look into buying a case of ground beef at Sam’s–$1.55/lb sounds pretty fantastic! We’ve been going through it much faster than I had thought (>10lbs/month). We eat lasagna about once per month. I like to buy the Stauffer’s Lasagna at Sam’s for around $9 rather than making from scratch…the cost difference is not that much, except when I have gotten a great deal on the ingredients through specials at the grocery store (lasagna noodles and spaghetti sauce were “free” items a couple weeks ago…so that helps!). Our local Christian radio station sells certificates for local businesses at a discount. We can normally buy a $10 gift certificate to Little Cesar’s for only $7. Sometimes they go on “sale” for only $6 or even $5. When they are $5, I buy 20 to 40 (they don’t expire). Then I can get 2 large one-topping pizzas ($5/each) with one certificate. I can only use 2 certificates at a time–but I get 4 large pizzas (enough to feed our family of 10) for what I paid for the two certificates (usually $10).

  • kathy

    Has anyone compared BJ’S to Sam’s club? Are their prices about the same?

  • Emily

    I find that I can save a lot of money with buying things as close to the source as possible. I shop at farmer’s stand for produce which saves a lot of money because the store don’t get their share. I also live in an areas where there is commercial fishing and when the boats come I go to the wharfs and buy large quantities of seafood directly from the fisherman. You won’t believe the price you will get it for when the stores don’t get their cut. We eat about 2 meals of seafood a week. I love it. Last lobster season I bought 50 lobsters for a tiny fraction of what you would normally pay. Hunting is also very popular when I live so we get a lot of moose and caribou for almost nothing.
    I won’t shop at places like wal-mart so saving in the protein areas/farm stands allows me extra money to spend in a place that I feel good about shopping.

  • Amy Pederson

    I’d also like to add the best way I have found for staying within a very distinct budget. I shop using only cash. I have one envelope of cash per week so I know exactly how much I have to spend. I make my weekly menu based on what we already have on hand and what vegetables or meats are on sale. After I make my weekly menu, I look through our freezer and pantry and make a grocery list. I roughly know the prices of each item on my list so I write them down next to the item. If my shopping list total doesn’t match up with what I have to spend, I either omit items from a recipe, or trade out something on our weekly menu for something cheaper. It is amazing how creative you can be when you are committed to staying under a budget.

    My weekly budget also includes such things as diapers, toilet paper, kleenex, laundry soap, etc. There were very lean times in our life where we made homemade diapers out of whatever fabric we had at home because we simply didn’t have money to buy more. Also, we have done without kleenex many many winters and used just toilet paper instead. We pared down our cleaning supplies to one general purpose concentrated cleaner, baking soda, Bon Ami, and vinegar water for the glass cleaner. Basically we took a look at everything that was thrown away or washed down the drain and tried to find a way to elimimate what we could or find a cheaper alternative.

    We have never gone without and we all look back on those very lean years as a blessing. It gave us a different perspective considering what are truly needs and what are luxuries. We are thankful for so many of the little things that we didn’t notice before. So when you make your shopping list, remember that you can stay within a budget and you can be creative with what you have. The Jeubs have so many posts about this very thing.

    • April

      We do the same with cleaners. We use cleaners made out of vinegar, ammonia, bleach, and baking soda. (not all in one…I mean 4 seperate ones!) We just can’t afford to buy the “convenient” ones.

  • April

    This is an area in which I am really struggling. It seems no matter what I do to try to cut back, I still spend too much on groceries. We are a family of six and I spend around $160 a week. I buy in bulk as much as possible and make everything from scratch. We have our own chickens, raise our own pork, and garden. Hopefully when spring comes the garden will help, as produce prices are ridiculous. We live in a high cost area which doesn’t help at all!

    • April

      I forgot to mention that my daughter and I are both gluten intolerant, so that doesn’t help things!

  • Jessica

    I only have 1 baby so I don’t have to buy as much but I do like to buy things like rice and beans from Costco (beans – 25 pounds for $12, rice – 20 lbs of organic brown rice for $15). For produce I just buy fresh. Eventually when we have a home I’m going to have a garden (tried it last year but it doesn’t work as well in an apartment. The fruit flies attacked in full force within days of moving in!).

  • Tina O’Connor

    We live in a small town and I buy my meat at our local grocer because the last time I was pregnant I couldn’t handle the red die in the meat from wal-mart and Aldi’s. Anyway, I watch for a good sale and then ask the manager on the first day of the sale if he can get me a quote for 100lbs. The last time I did this he quoted $1.45/lb for 80% lean hamburger (it was on sale for $1.99) so I ordered 150 lbs. They had it ready for me the next day. He needs to get my order on the first day of the sale or he isn’t able to get enough extra to meet my needs as well as his regular customers. I’ve only tried this with meat but it might work with other items as well.

    There is a produce auction near my home where you can often get really good buys on produce in bulk. One example was 50 watermelon at .50 ea. To get that price you had to buy all 50 of them. Singles sold for around $4. I hope to buy more there this spring and summer and do some canning/freezing.

    I check out discount stores that sell surplus/overstock items as often as I can. Our best deal at one of these stores was 80 lbs of peanut butter for $40.00 (= .50/jar) The peanut butter was in 20lb bags, we froze the extra and divided the bag we were using into ice-cream buckets. Another great deal was formula @ $3.00/ can. This, as all our good buys are, was a God send as I had to wean a baby early that year.

    A lot of these ideas are 1 time deals that you have to invest in but when you watch out for them, they can really help your grocery budget overall throughout the year.

  • Bonnie

    We are a family of six . I love using coupons . I try to watch the ads for our stores and match up where i can get the best deal. I mostly buy my meat at Kroger . Sometimes i find ones that are close to there sell by date, and buy a bunch cook it up and freeze it for later. Wish i could buy a whole cow. If you watch sales sometimes you can get better deals than wholesale stores.

  • Penny

    Amy and others:

    Add HOME MADE LAUNDRY SOAP to your list!!! Huge money savings! I make super concentrated laundry soap that works beautifully on our family’s clothes…we have 9 children on a working farm! I can make 5 gallons for less than $5!!!!!!!!!!

  • Liz

    *I cloth-diaper and breastfeed our 23-month-old twins (our 3-year-old was also cloth-diapered and breastfed)… that alone has saved us hundreds, if not thousands!

    *We use coupons, but sparingly… I only clip coupons for items that we normally buy. Most of the coupons I clip are for things like toiletry items.

    *We make our own laundry detergent, and basic household cleaning solution.

    *When my kids were younger, I made their baby food from scratch.

    *We’re also vegetarians… a pound of organic tofu costs much less than a pound of organic meat.

    *What I can buy in bulk, I do.

    *To quote the Duggar family, we “buy used and save the difference.”

    • http://ourbusyhomeschool.blogspot.com Tristan

      Liz, I would love to know if you have trouble with homemade laundry soap and cloth diapers? We’ve cloth diapered for years now (baby #6 and toddler #5 are in them at the moment) and I’ve had trouble with the diapers repelling instead of absorbing with most laundry soaps. We use All Free and Clear with no trouble, but I would love to make ours if it won’t ruin the diapers. We use BumGenius one size diapers, though we’ve done prefolds before too.

      let me know how it works for you if you don’t mind: tdrowlee@yahoo.com

      Thanks!

      • Liz

        I actually don’t use my homemade detergent for the diapers. I use FuzziBunz detergent.

  • Angie

    How do you make laundry detergent? I am very interested in saving on that part of our budget.

    • Brandi

      You can type in homemade laundry soap in your google search bar and it will give you lots of choices. Me personally, I went to the Duggar website thru TLC and used their recipe or you can get their book which has alot of other helpful recipes.

    • Brandi

      Also, if you want that lovely laundry smell you can get a bottle of downy and pour it into a 5 gallon bucket then fill that same empty downy bottle twice with water and put into the bucket. Then you can cut 2 lg sponges into half and place into the bucket. When you put your clothes into the dryer, just squeeze out a sponge and put into the dryer. (If your memory is like mine, I bought the bounce dryer bar for those days I am in a hurry).

  • Amy Pederson

    The home made laundry soap is the only thing I haven’t caved on yet. I can’t seem to use anything but Tide to get our clothes clean. Any recipes that you have found to take stains out?

    • Wendy Jeub

      I am with you Amy.

      • Janelle C.

        Yeah I can’t cave on the laundry soap either. I tried it once and it didn’t go so well.

    • http://www.facebook.com/people/Annie-Aguirre/1204748480 Annie Aguirre

      I tried the homemade laundry soap, and I really didn’t like how my clothes would come out. I’d have to spray them with a pre-treater so they’d come out lean, and it ended up costing just as much. Sears has a big bucket of laundry soap for about $25.00 and that will last me a year (for 5 of us).

    • Brandi

      Amy, I also had the same problem. My husband is in construction and comes home filthy everyday. What I did was after I make the homemade laundry soap I make a separate gallon jug for his laundry (I have to separate his clothes from everything!) and then I put one or two tablets of the the tide stain removal packs in the jug. Hope this helps.

  • Lisa

    For any families out there with special dietary needs, check out the “Subscribe and Save” feature on Amazon.com in their grocery section. They offer discounts on specialty food items and then an extra 15% off with free shipping as well if you sign up for Subscribe and Save. You sign up for a regular delivery schedule, but it is free and you can cancel or switch the delivery date at any time. We have 5 kids and one has celiac disease, and this is the cheapest way we have found to get his gluten free pasta, pretzels and cookies.

  • bernadette lock

    Hi Wendy and Chris
    I just had to say i almost fell of my computer stool laughing when i read your reply to Amanda Brown. Yes i am an aussie and at the moment most Australian families are really struggling to pay our bills and put food on the table. The recent floods in Queensland are going to increase the cost of fruit by 15% and vegetables by almost 25%. And to make matters worse our Prime Minister is going to announce this week a new tax that will be introduced to “rebuild” Queensland. So yeah, it is expensive here in Australia to live. I know of a few families living how our grandparents lived in the depression, they are either hunting rabbits or roos (kangaroos) but most are using canned or frozen produce. We did away with the harsh cleaning chemicals a few years back and only spend about $40 every 6 months on our “cleaning supplies”. Its really commonsense, i am not goin to buy apples at $8.99 a kilo which are not seasonal at the moment. It is a challenge but i am always careful when shopping and manage to keep on track. I am really enjoying your posts keep them comming, they are always thought provoking and encouraging.

  • T. Gates

    Our family has a baked potato night. We top them with butter, sour cream, ranch dressing, bacon, cheese, or whatever is around the house. It’s one of our favorties and very inexpensive.

  • Andrea

    Living on a single income has been quite a challenge, but I’ve enjoyed learning new tips here when it comes to saving $. Here’s a good tip that I’d like to share.

    When going to a grocery store (or any type of store for that matter), check to see if they have a discounted food section (ie, dented cans/damaged items, food packaging being changed, etc). Often times, the items inside are perfectly fine; it’s just the outside asthetics that are affected.

    Pax!

  • Laura

    First, let me say THANK YOU for actually spelling out how to save money. You are the first to actually tell people how you really do it. Like when you said you wait for tuna to hit .50 cents a can and then buy 40. That’s what I was wondering – the real numbers!

    After much research, I have found that even with a family of “only” 4, we save money buy shopping and cooking in bulk. I plan ahead and each week (usually on a weekend afternoon) I cook up 2 or 3 things that can be used all week: a huge thing of spaghetti sauce, a ton of baked chicken, almost anything in the crockpot…… This cuts down on buying fast food at the last minute and I’m not spending time I don’t have during the week cooking a whole meal from step 1 every night. For the spaghetti sauce, we make fresh pasta and add a quick salad, for crock pot stuff, generally you only need a bed of fresh rice, which is fast and easy…..you get the idea.

  • Amanda Brown

    Hi again
    Yes, I’m also from Australia. (Victoria for those who wanna know) we have 4 kids aged 16-10. So I know what you mean about prices going up here. I find it really hard to try buy healthy eg lots of fruit & vegies etc. I do try buy mince meat etc when on special (a local butcher has it at times $21 for 3 kg — sorry for metric) but for the most part we live week to week. We have our staples…spaghetti, tacos/wraps and toasted sandwiches. We try save where we can and make our dollar stretch but for now I am struggling to keep our food budget under $300/week. I guess I had never thought too much about canned vegetables ..I buy frozen or fresh. Any thoughts on that?
    I have heard of some discount stores, big can surplus stores but yes as you mentioned fuel would not really make a huge saving. I guess that’s where I am, stuck in a week to week cycle and trying to find a way to get ahead,
    I really enjoy reading all comments
    Amanda x